Jesienna wycieczka na Leskowiec

w drodze na leskowiec

Jesienna wycieczka na Leskowiec z przełęczy Kocierskiej to świetny pomysł na spędzenie czasu na łonie przyrody. Leskowiec, o wysokości 922 m n.p.m., to jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Małym i popularny cel wycieczek turystycznych. Poniżej znajdziesz opis takiej wędrówki:

Trasa: Przełęcz Kocierska (ok 720 m n.p.m.) – Leskowiec (922m n.p.m.)

Długość trasy: Około 12 km w jedną stronę

Czas przejścia: 4,5 godziny w jedną stronę

Trudność: Łatwa, odpowiednia dla początkujących turystów i rodzin z dziećmi

Opis trasy: Wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Kocierskiej, która jest łatwo dostępna samochodem lub autobusem z pobliskich miejscowości. Ze szlaku będziemy mogli podziwiać malownicze widoki na beskidzkie doliny i lasy, które jesienią zachwycają kolorami złotej i czerwonej roślinności.

Z Przełęczy Kocierskiej podążamy w kierunku Leskowca, idąc czerwonym szlakiem. Wędrówka prowadzi przez lasy, a czasami przez polany, które oferują piękne widoki na okoliczne góry. Szlak jest dobrze oznakowany i niezbyt stromy, co sprawia, że jest odpowiedni dla osób o różnym poziomie sprawności.

W Beskidzie Małym mamy sporo form skalnych

Potrójna – świetny punkt widokowy na trasie

Po około godzinie powinniśmy znaleźć się na Potrójnej, oznaczonej też na części map jako Czarny Groń. To bardzo dobry punkt widokowy, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczymy nawet Tatry. Nieco poniżej szczytu, w prywatnej chatce, można napić się piwa, herbaty i zjeść coś ciepłego. Z tego miejsca mamy zejście w kierunku Łamanej Skały. Tam, przechodząc przez rezerwat Madohora, możemy naprawdę delektować się ciszą i przyrodą Beskidu Małego. Kilkaset metrów dalej, na skrzyżowaniu, mamy możliwość przejścia na szlak w kierunku Gibasów – to umożliwiłoby nam zrobienie pętli w tym rejonie.

Po kolejnych 1,5-2 godzinach dotrzemy na szczyt Leskowca, w pobliżu którego (na Groniu Jana Pawła II) znajduje się drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Leskowieckiej oraz schronisko PTTK. Możemy tam odpocząć, zjeść posiłek i podziwiać panoramiczne widoki na okoliczne pasma górskie, takie jak Beskid Żywiecki czy Beskid Śląski.

Po odpoczynku na Leskowcu, wracamy na Przełęcz Kocierską tym samym szlakiem. Alternatywnie możemy zejść do Rzyk, skąd autobusem lub taksówką możemy wrócić na przełęcz Kocierską.

Pamiętaj, aby ubrać się odpowiednio na wędrówkę – warstwy ubrań, które można łatwo zdjąć lub założyć, to klucz do komfortu w czasie wycieczki. Jesienią warto też zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i ciepłą czapkę. Nie zapomnij o przekąskach, wodzie oraz aparacie fotograficznym, aby uwiecznić piękno jesienn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *